Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 16 mars 2018

Elever i final i Ung Företagsamhet

MIG-elever är med i finalen i Ung Företagsamhets regionala tävling! Finalplatserna är i kategorierna Bästa säljare och Årets webbplats.

Det är Moa Svendsen som utmärkt sig och gått till final i kategorin Bästa säljare. Den andra finalplatsen är i kategorin Årets webbplats. Det är företaget Gårdsdeli UFs webbplats som gått vidare i tävlingen. Företaget består av Oskar Skarin, Mathilda Sjöström, Olivia Elofsson och Oscar Miller. Webbplatsen är http://www.gårdsdeli.com.se/länk till annan webbplats

Finalen är den 23 mars. Vi håller tummarna för våra finalister!

Ung Företagsamhet, UF

Ung Företagsamhet är en utbildningsorganisation som utbildar elever i entreprenörsskap. Årligen genomförs tävlingar på olika nivåer. Eleverna och deras företag tävlar i olika kategorier. Årets webbplats och Årets säljare är två av dessa.

Foto: Freddy Billqvist