Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 02 september 2019

Kontaktuppgifter

Hitta till Malmö Idrottsgymnasium

Besöksadress
Stadion
Eric Perssons väg 41, Ingång F

Postadress
Malmö Idrottsgymnasium
Eric Perssons väg 41
205 80 Malmö

Reception
040-34 67 41
malmo.idrottsgymnasium@
malmo.se

ANMÄLAN FRÅNVARO
Tel: 040-684 94 42

Sjukanmälan är obligatorisk.

INLOGGNING VÅRDNADSHAVARE

Logga in på Dexterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skolledning & administration

REKTOR
Christian Fegler

Ansvarig för EK och HA
0723-50 28 40
christian.fegler@malmo.se

ADMINISTRATION
Ekonomi, elevregistrering, betyg och busskort
Kenny Hjelm
040-34 67 41
kenny.hjelm@malmo.se

VAKTMÄSTERI/IT
Nikola Petric
0768-53 91 61

BITRÄDANDE REKTOREER
Annika Kroon
Ansvarig för NA och SA
0733-58 15 88
annika.kroon3@malmo.se

Tomas Darwish
Ansvarig för Språkintroduktion och Gymnasiesärskola
0729-72 13 82
tomas.darwish@malmo.se

SEKTIONSCHEF
Michael Eklund
0733-581810
michael.eklund@malmo.se

Elevhälsa

SKOLSKÖTERSKA
Louise Göransson
040-34 67 21
louise.goransson@malmo.se
Besökstid: mån–tors, kl. 8-16.

SKOLKURATOR
Sara Lindell
0733-032578
sara.lindell@malmo.se
Besökstid: mån–fre

SKOLLÄKARE
Martina Grosh
martina.grosch@malmo.se

SPECIALPEDAGOG
Emma Haraldson
0708-45 28 04
emma.haraldson@malmo.se
Besökstid: ons–tors.

PSYKOLOG
Carl-Magnus Östblad
carl-magnus.ostblad@malmo.se

Studie- och yrkesvägledning /
Idrottsansvarig

SYV
Karin Holmegaard
040-34 67 14 /  0768-54 66 85
karin.holmegaard@malmo.se

IDROTTSANSVARIG
Claes Örberg
0733-40 58 10 / 040-34 66 69
claes.orberg@malmo.se

Mentorer

Barbro Sandor
Fotboll barbro.sandor@malmo.se

Annika Kroon
Tennis, Squash annika.kroon3@malmo.se

Tomas Darwish
Handboll
tomas.darwish@malmo.se

Kajsa Lundahl
Basket
kajsa.lundahl@malmo.se

Alexander Tursell
Friidrott
alexander.tursell@malmo.se

Håkan Ericsson
Ishockey, Golf
hakan.ericsson@malmo.se

Martin Svensson
Enskillda elever
martin.svensson@malmo.se

Claes Örberg
Bowling, Gymnastik, Konståkning, Simning, Taekwondo, Triathlon, Badminton
claes.orberg@malmo.se

Mikael Karlberg
Innebandy
mikael.karlberg@malmo.se

 

Foto: Freddy Billqvist