Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 22 juni 2021

Kontaktuppgifter

Vi önskar er en glad sommar!

Kontakta oss i sommar

Vecka 26 till 30 är skolan sommarstängd. Har du någon fråga under denna period, kontakta och besök följande skolor för hjälp:

v.26 Universitetsholmen Kontaktuppgifter - Universitetsholmen (malmo.se)länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

V.27 S:t Petri skola Kontaktuppgifter - S:t Petri Skola (malmo.se)länk till annan webbplats

v.28 Malmö latin Kontaktuppgifter - Malmö latinskola (malmo.se)länk till annan webbplats

V.29 Pauliskolan Kontaktuppgifter - Pauliskolan (malmo.se)länk till annan webbplats

V.30 S:t Petri skola Kontaktuppgifter - S:t Petri Skola (malmo.se)länk till annan webbplats

Sommarjouren är öppen måndag till fredag mellan kl. 09-12. Om din fråga gäller inlämning av böcker, it-redskap, miniräknare eller avhämtning av glömde föremål, ska ni kontakta respektive skola vid skolstart.

E-post: malmo.idrottsgymnasium@malmo.se

Hitta till Malmö Idrottsgymnasium

Besöksadress
Stadion
Eric Perssons väg 41, Ingång F

Postadress
Malmö Idrottsgymnasium
Eric Perssons väg 41
217 62 Malmö

Reception
tel: 040-34 67 41
Besökstid: mån–fre 8.00-16.00
Lunchstängt: 12.00-13.00
Reducerade öppettider under loven
malmo.idrottsgymnasium@
malmo.se

ANMÄLAN FRÅNVARO
Tel: 040-684 94 42

Sjukanmälan är obligatorisk.

INLOGGNING VÅRDNADSHAVARE

Logga in på Dexterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skolledning & administration

REKTOR
Christian Fegler

Ansvarig för EK och HA
0723-50 28 40
christian.fegler@malmo.se

ADMINISTRATION
Ekonomi, elevregistrering, betyg och busskort
Kenny Hjelm
040-34 67 41
kenny.hjelm@malmo.se

VAKTMÄSTERI/IT
Nikola Petric
0768-53 91 61
nikola.petric@malmo.se

BITRÄDANDE REKTORER

Martina Larsson
Ansvarig för NA och SA
0708-259753
martina.larsson@malmo.se

Tomas Darwish
Ansvarig för Språkintroduktion och Gymnasiesärskola
0729-72 13 82
tomas.darwish@malmo.se

SEKTIONSCHEF
Sanela Rizvo
0738-552701
sanela.rizvo@malmo.se

Elevhälsa

SKOLSKÖTERSKA
Louise Göransson
040-34 67 21
louise.goransson@malmo.se
Besökstid: mån–tors, kl. 8-16.

SKOLKURATOR
Sara Lindell
0733-032578
sara.lindell@malmo.se
Besökstid: mån–fre

SKOLLÄKARE
Anna-Carin Månsson Kepp
anna-carin.manssonkepp@malmo.se

SPECIALPEDAGOG
Emma Haraldson
0708-45 28 04
emma.haraldson@malmo.se
Besökstid: ons–tors.

PSYKOLOG
Carl-Magnus Östblad
carl-magnus.ostblad@malmo.se

Studie- och yrkesvägledning /
Idrottsansvarig

SYV
Anna Herbertsson

0768-54 66 85
anna.herbertsson@malmo.se

IDROTTSANSVARIG
Claes Örberg
0733-40 58 10 / 040-34 66 69
claes.orberg@malmo.se

Idrottsmentorer

Barbro Sandor
Fotboll pojkar barbro.sandor@malmo.se

Fredrik Karlsson Ehnevid
Fotboll flickor
fredrik.karlsson.ehnevid@malmo.se

Annika Kroon
Tennis, Squash och Padel annika.kroon3@malmo.se

Tomas Darwish
Handboll
tomas.darwish@malmo.se

Kajsa Lundahl
Basket
kajsa.lundahl@malmo.se

Håkan Ericsson
Ishockey, Golf
hakan.ericsson@malmo.se

Martin Svensson
Enskilda elever
martin.svensson@malmo.se

Claes Örberg
Bowling, Gymnastik, Konståkning, Simning, Taekwondo, Triathlon, Badminton
claes.orberg@malmo.se

Mikael Karlberg
Innebandy
mikael.karlberg2@malmo.se

Alexander Tursell
Friidrott
alexander.tursell@malmo.se